Close
Tarih : 30.06.2022 Saat: 06:06
Günaydin

Yılda yaklaşık 2 milyon müşteriye hizmet veren Thomas Cook, dijital pazarlama stratejisini iyileştirmek ve tatil satın alma eğilimindeki müşteri türlerine hitap etmek için işe koyuldu. Dentsu Manchester, Thomas Cook'un pazarlama stratejisini sadece daha kişisel değil, aynı zamanda daha verimli hale getirmek için verilerden faydalanmayı önerdi.

Yılda yaklaşık 2 milyon müşteriye hizmet veren Thomas Cook, dijital pazarlama stratejisini iyileştirmek ve tatil satın alma eğilimindeki müşteri türlerine hitap etmek için işe koyuldu. Dentsu Manchester, Thomas Cook'un pazarlama stratejisini sadece daha kişisel değil, aynı zamanda daha verimli hale getirmek için verilerden faydalanmayı önerdi. Ekip, Thomas Cook'tan tatil satın alanlar genelinde satın alma motivasyonu fiyat, kolaylık veya lükse göre şekillenen üç ana müşteri türü tanımladı.

"Belirli müşteriler için ideal olan, tam anlamıyla spesifik ürünlere sahip olduğumuzdan müşterilerimizle kişiselleştirilmiş bire bir iletişim kurmamıza olanak veren DoubleClick verilerini ve özelliklerini kullanmak istedik."

Jamie Queen, Pazarlama ve e-Ticaret Müdürü, Thomas Cook

Google Analytics Premium, Thomas Cook web sitesinden veri toplayarak hedef müşteri segmentlerinin oluşturulmasını ve her segment için en uygun olan pazarlama mesajının daha iyi anlaşılmasını sağladı. Her kullanıcı için en uygun olan reklam öğesini oluşturmak üzere veriler DoubleClick Studio'ya iletildi, böylece görüntüler ve metinler reklamı gören kişiye göre ayarlanabildi. DoubleClick Bid Manager, kullanıcının tatil satın alma olasılığına bağlı olarak ekibin medya satın almasına olanak tanıyıp reklamları daha yüksek değerli müşterilere göstermek için daha fazla teklif vermesini sağladı. Sonunda DoubleClick Campaign Manager, müşteri türüne dayalı olarak görüntülenecek doğru reklam öğesini seçti.

Kitlenin görüntüleme faaliyetlerini temel alan yaklaşım, Thomas Cook müşterilerine ulaşmak için özel ve kişiye göre uyarlanmış mesajlar verilmesine olanak tanıdı ve müşteri düzeyinde alakalı reklamlar sunulmasını sağladı. Böylece görüntüleme eylemi her müşteri için bir hayli ilgi çekiciydi ve onlara hem kendi tatil araştırmalarını yapmak hem de Thomas Cook'ta rezervasyon deneyimi yaşamak için ilham verdi.

Bu şekilde kullanıcıların kendi verilerini kullanmak, Thomas Cook'un eşleşen profillere sahip yeni müşteriler bulabileceği ve bu müşterilere kendilerini kişisel ve benzersiz hissettiren reklamlar sunabileceği anlamına geliyordu. Sonuç mu? Kampanya %60'lık görüntülenebilirlik oranı elde etti; bu değer, sektör standardından %25 daha fazlaydı. Bir yıl içinde Thomas Cook %72 oranında gelir artışı ve yatırım getirisinde %29 büyüme elde etti.

HEDEFLER

  • Online satışlardan elde edilen geliri artırma
  • Reklam mesajlarını müşterilere göre uyarlamak için verilerden faydalanma
  • Hedef segmentlerle eşleşen yeni müşteriler bulma

YAKLAŞIM

  • rgb(0, 0, 0);">Veri toplamak için Google Analytics Premium kullanıldı
  • Veriler, uygun reklam öğeleri oluşturulması için DoubleClick Studio'ya iletildi
  • Satın alması daha olası kullanıcıları hedeflemek için DoubleClick Bid Manager aracılığıyla teklif verme otomatik hale getirildi

SONUÇLAR

  • %72 gelir artışı
  • %29 yatırım getirisi artışı
  • %60 görüntülenebilirlik oranı; sektör standardından %25 daha yüksek

Kaynak : https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/case-study/thomas-cook-pazarlamayi-daha-kisisel-hale-getirerek-dijital-geliri-artirdi/

Bir önceki yazımız olan "ilk 5 Saniye: Reklamların Atlanabildiği bir Ortamda, ilgi Çekici YouTube Reklamları Oluşturma" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yorum Alanı